Jak przygotować się do sezonu rolniczego?

Zima to czas, kiedy matka natura odpoczywa, a powierzchnię ziemi spowija biały puch. Przyroda musi zregenerować się po letnich i jesiennych zbiorach. Człowiek również gromadzi siły na nowy sezon, już rozważając, jak zaplanować kalendarz rolniczy na przyszły rok, aby zdążyć na czas z wykonaniem wszystkich prac. Poniżej kilka wskazówek, w jaki sposób można powoli przygotowywać się do sezonu rolniczego.

Konserwacja maszyn rolniczych. W jaki sposób należy ją przeprowadzać?

Po ciężkich miesiącach letniej pracy sprzęt rolniczy ma prawo do wysłużonego odpoczynku. Zanim jednak na dobre zostanie schowany pod dachem, powinien przejść kilak zabiegów pielęgnacyjnych. Maszyny rolnicze, szczególnie ciągniki, po pracy w błotnistej i nasączonej wodą ziemi, są brudne i wymagają porządnego mycia. Ważne jest pozbycie się warstw ziemi osadzonych na lakierze, dokładne wyczyszczenie szyb – w celu zapewnienia jak najlepszej widoczności wiosną – oraz precyzyjne nasmarowanie elementów mechanicznych. Brudu można łatwo sie pozbyć, stosując pianownicę wraz ze środkiem pianotwórczym. Przy pomocy tego urządzenia można szybko doczyścić nawet mocno zaschnięte złogi ziemi.

Mycie to nie wszystko. O czym jeszcze warto pomyśleć w sezonie zimowym?

Podczas prac, mających na celu oczyszczenie sprzętu rolniczego i przygotowanie go do sezonu rolniczego, istotne jest również zrobienie przeglądu filtrów i chłodnic, woskowanie i zainstalowania termostatów. Niezbędne będzie także ropowanie oraz oczyścić spryskiwać przy użyciu sprężonego powietrza. Dla bardziej komfortowej pracy wiosną warto również zadbać o czystość kabiny. W ten sposób można przeprowadzić posezonową konserwację różnych maszyn rolniczych – nie tylko ciągników, ale również kombajnów.

Warto poświęcić kilka chwil na dokonanie niezbędnych czynności w sprzęcie rolniczym. W końcu bez nich na polu ani rusz. Właściwa konserwacja i utrzymanie w czystości aż do wiosny zapewnią ich sprawniejszą pracę i dłuższą żywotność.

AGROTECHNIK Ryszard Radwański

Dane kontaktowe

Adres korespondencyjny / sklep stacjonarny

ul. Mazowiecka 51B, 18-300 Zambrów
(86) 276 08 40/42
agrotechnik@agrotechnik.home.pl
Godziny otwarcia: pon.-pt. 08.00-17.00, sb. 09.-14.00

Sklep stacjonarny

Trakt Suraski 4A, 18-200 Wysokie Mazowieckie
(86) 275 03 40
wysokie@agrotechnik.home.pl
Godziny otwarcia: pon.-pt. 09.00-17.00, sb. 09.-14.00