Owijanie bel – najpopularniejsza technologia konserwacji zielonek

W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosło użycie szerokiej folii polietylenowej do owijania bel. Rozwiązanie polegające na wykorzystaniu folii do owijania bel cieszy się zaufaniem wielu producentów maszyn.

Jakie zalety płyną z wykorzystania folii do owijania bel?

Rolnicy są świadomi wielu zalet związanych z wykorzystaniem folii polietylenowej. Wśród nich znajdują się korzyści takie jak:

  • zapewnienie znacznie lepszej i bardziej szczelnej bariery tlenowej,
  • możliwość łatwego usunięcia folii,
  • oszczędność czasu podczas otwierania i podawania bel,
  • ograniczenie strat związanych z zepsutą kiszonką,
  • redukcja występowania pleśni,
  • łatwiejszy recykling i mniejsza liczba odpadów w gospodarstwie,
  • lepsza jakość kiszonki.

Dlaczego jeszcze warto wykorzystywać folię polietylenową do owijania bel?

Sceptycy tego rozwiązania wskazują na różnicę cen w przypadku zastosowania sznurka i folii. Mimo to rolnicy wykorzystujący folię do owijania bel nie mieli wątpliwości, że korzyści związane z jej użytkowaniem, w połączeniu z wartością dodaną, są w stanie zrekompensować poniesione nakłady i obalają w ten sposób argument dotyczący kosztów.

Zmniejszone straty wynikające z zastosowania systemu owijania wskazują na to, że rolnicy stosujący folię do owijania bel w swoich gospodarstwach zyskują więcej paszy do karmienia swojego stada. Bela owinięta folią tworzy bardziej gęstą i zwartą konstrukcję ze względu na sztywniejszy charakter tej folii. Podczas gdy owijanie siatką będzie nadal wydłużać belowanie (ze względu na strukturę siatki), sztywniejsza konfiguracja utrzymuje ciśnienie, które zostało przyłożone do beli w komorze prasowania. To większe zagęszczenie umożliwia bardziej wydajne przechowywanie paszy.

Owijanie bel, podobnie jak inne technologie, z biegiem lat ewoluuje. Jeszcze trzydzieści lat temu owijanie siatką stanowiło znaczącą zmianę w praktykach pakowania. Dziś to owijanie folią stanowi rozwiązanie najbardziej korzystne pod względem redukcji strat kiszonki. Folia jest zaprojektowana w taki sposób, aby poprawić jakość i wydajność zbiorów.

AGROTECHNIK Ryszard Radwański

Dane kontaktowe

Adres korespondencyjny / sklep stacjonarny

ul. Mazowiecka 51B, 18-300 Zambrów
(86) 276 08 40/42
agrotechnik@agrotechnik.home.pl
Godziny otwarcia: pon.-pt. 08.00-17.00, sb. 09.-14.00

Sklep stacjonarny

Trakt Suraski 4A, 18-200 Wysokie Mazowieckie
(86) 275 03 40
wysokie@agrotechnik.home.pl
Godziny otwarcia: pon.-pt. 09.00-17.00, sb. 09.-14.00