Nawożenie kukurydzy na ziarno. Pamiętaj o 5 kluczowych zasadach

Kukurydza na ziarno wymaga odpowiedniego nawożenia po to, aby plony były wydajne. Sprawdź, o dostarczeniu jakich mikroskładników koniecznie musisz pamiętać, aby osiągnąć satysfakcjonujące zbiory. Poznaj pięć najważniejszych zasad nawożenia kukurydzy, które przedstawiamy poniżej.

Zasada numer jeden: kontroluj odczyn gleby

Idealne warunki do wzrostu kukurydzy mają kluczowe znaczenie dla uzyskania obfitych plonów. Składa się na to przede wszystkim odczyn gleby. W przypadku kukurydzy odpowiednie pH mieści się w przedziale 5,5 – 7,0. Taka kwasowość tworzy optymalne czynniki wzrostu, umożliwiając najlepszą absorpcję składników pokarmowych znajdujących się w glebie. Odczyn pH gleby warto określić jeszcze przed wysiewem właściwym.

Zasada numer dwa: pamiętaj o nawożeniu potasem i fosforem

Potas i fosfor stanowią kluczowe składniki pokarmowe kukurydzy. Pierwszy z nich wpływa znacząco na gospodarkę wodną i azotową roślin, co ma przełożenie na późniejszą wysokość plonów i ich dobre radzenie sobie w okresach większego zapotrzebowania na wodę. Z kolei fosfor wpływa bezpośredni na proces zawiązywania kolb i gęstość ziaren na kolbie.

Zasada numer trzy: zastosuj nawożenie azotem

Nawożenie azotem stanowi jeden z zasadniczych czynników powodzenia upraw. Azot musi być wprowadzony do gleby w odpowiednim terminie i określonej ilości. Kupując nawóz azotowy warto rozważyć wybór tego, który dodatkowo jest wzbogacony o inne składniki pokarmowe, między innymi siarkę.

Zasada numer cztery: dokarmiaj kukurydzę magnezem i siarką

Magnez i siarka umożliwiają efektywniejsze pobieranie azotu z gleby przez kukurydzę. W przypadku gleb o średniej zasobności należy pokryć co najmniej 25% zapotrzebowania na te składniki.

Zasada numer pięć: odżywiaj plony cynkiem i mikroelementami

Polskie gleby charakteryzuje względnie niska zawartość cynku, dlatego rolnicy zajmujący się uprawą kukurydzy nie powinni zapominać o dokarmianiu roślin tym ważnym mikroelemetem. Ma on wpływ na długość kolb i zaziarnienie. Istnieje możliwość podania cynku dwojako: doglebowo lub poprzez oprysk.

AGROTECHNIK Ryszard Radwański

Dane kontaktowe

Adres korespondencyjny / sklep stacjonarny

ul. Mazowiecka 51B, 18-300 Zambrów
(86) 276 08 40/42
agrotechnik@agrotechnik.home.pl
Godziny otwarcia: pon.-pt. 08.00-17.00, sb. 09.-14.00

Sklep stacjonarny

Trakt Suraski 4A, 18-200 Wysokie Mazowieckie
(86) 275 03 40
wysokie@agrotechnik.home.pl
Godziny otwarcia: pon.-pt. 09.00-17.00, sb. 09.-14.00