Czym się kierować przy wyborze odmiany kukurydzy na kiszonkę?
Wysokość i obfitość plonów jest w interesie każdego rolnika. Im więcej kiszonki uzyska się w danym roku tym więcej pokarmu będzie dla zwierząt. Na urodzajność zbiorów ma wpływ szereg czynników, przede wszystkim warunki glebowe, pogoda, ale również coś, na co gospodarz ma bezpośredni wpływ: odmiana kukurydzy. Czym się kierować przy jej wyborze, żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty?
Jakie są najważniejsze aspekty wyboru odmiany kukurydzy na kiszonkę?
Wśród najistotniejszych kwestii, jakie warto wziąć pod uwagę podczas zakupu kukurydzy na kiszonkę znajdują się następujące aspekty:
- warunki do uprawy – istnieją takie odmiany kukurydzy, które zdecydowanie lepiej niż inne radzą sobie z suszą i upałami w okresie swojego kwitnienia; tego typu odmianą są kolby typu „fix”
- podatność na choroby i szkodniki – pośród wielu odmian kukurydzy istnieją i takie, które wykazują zdecydowanie wyższą odporność na czynniki chorobotwórcze. Rolnicy chcący uniknąć zagrożeń mogą sięgnąć po odmiany takie jak RGT Volumixx, cechujące się stabilnymi plonami o dużym wzroście.
- podatność na przymrozki – w rejonach w których występują szczególnie silne gruntowe przymrozki eksperci zalecają wybór kolb typu „flex”. Świetnie radzą sobie w warunkach niskich temperatur – choć w ich przypadku rolnicy również maja do czynienia przerzedzeniami upraw, mogą liczyć na swojego rodzaju rekompensatę w postaci większych, bardziej dorodnych kolb.
Jakie odmiany kukurydzy są rekomendowane na 2019 rok?
W tym roku eksperci rekomendują wybór odmiany typu flint, która charakteryzuje się przede wszystkim szklistym ziarnem. Równie korzystnie wypadają także odmiany o ziarnie pośrednim pomiędzy Flint a Dent. Kukurydza na kiszonkę uzyskiwana z tych odmian cechuje się wysoką strawnością, dlatego jest tak chętnie wybierana przez gospodarzy w całej Polsce. Warto zaznaczyć, że skrobia pochodząca z ziarna typu flint jest zdecydowanie lepiej trawiona przez zwierzęcy układ pokarmowy.